Gabinet flebologiczny - Centrum Leczenia Żylaków

Leczenie bezoperacyjne.

Leczenie bezoperacyjne żylaków prowadzone jest dwoma głównymi metodami

Skleroterapia

Skleroterapia

Skleroterapia, czyli nastrzykiwanie żylaków lub obliteracja żylaków. Metoda jest stosowana w bezpieczny sposób już od lat 50-60 ubiegłego wieku. Jest metodą stosowaną na całym świecie. Nastrzykiwać można zarówno pajączki naczyniowe, jak i większe pnie żylne.

Modyfikacje tej metody leczenia, takie jak nastrzykiwanie lekiem w postaci pianki, stosowanie dłuższych cewników do podawania leku, umożliwa bezpieczne zamykanie pni żylnych o większej średnicy przy mniejszej ilości nakłuć.

Często do zamykania głównych pni żylnych, takich jak żyła odpiszczelowa, odstrzałkowa oraz podczas nastrzykiwania perforatorów stosuje się ulrasonografię w celu dokładnego pozycjonowania igły podczas wykonywania wstrzyknięcia. Ta technika nosi nazwę skleroterapii pod kontrolą USG.

W piewszej kolejnosci nastrzykuje się największe żyły przechodząc w kolejnych sesjach do coraz mniejszych. Po wykonanej skleroterapii zakładany jest bandaż lub pończocha uciskowa. Ucisk należy utrzymać przez kilka dni. Skleroterapia nie utrudnia z reguły pracy zawodowej, należy przez pewien okres powstrzymać się od uprawiania sportów, chodzenia na basen itd.

Laserowe usuwanie pajączków naczyniowych i małych żylaków

Laserowe usuwanie pajączków

Pajączki naczyniowe można także usuwać za pomocą odpowiedniego lasera. Metoda ta moze mieć także zastosowanie do niewielkich żył o średnicy około 3-4mm. Promieniowanie laserowe działa niszcząco na żyłki nagrzewając je do wysokiej temperarury. Zabieg nie jest całkowicie bezbolesny. Być może "ból" nie jest tu trafnym określeniem. Jest to raczej uczucie gorąca z jednoczesnym uszczypnięciem. Niektóre aparaty laserowe równocześnie z impulsem laserowym natryskują substancją chłodzącą skórę lub są wyposażone w chłodzone aplikatory.

Skóra do zabiegu laserowego nie powinna być narażona wcześniej na słończe, czyli nie powinna być opalana. Po zabiegu obowiązują także ograniczenia ekspozycji za działanie promieni słonecznych.