Gabinet flebologiczny - Centrum Leczenia Żylaków

Leczenie operacyjne.

Chirurgia klasyczna

operacja żylaków

Leczenie operacyjne wciąż pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaawansowanej niewydolności żylnej.

Usunięcie chirurgiczne pni żylnych zapewnia w pełnu akceptowalny efekt kosmetyczny i minimalizuje ryzyko nawrotu choroby.

Wiekszość zabiegów jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a znieczulenie ogólne jest zarezerwowane dla osób, które w sposób szczególny boją sie zabiegów operacyjnych. Znieczulenie miescowe umożliwia ciągły kontakt chorego z operatorem. Wszystkie zabiegi wykonywane są w trybie jednodniowym, więc w kilka godzin po zabiegu można bezpiecznie udać się do domu. Sam zabieg trwa około 40 minut.

Większość chorych wraca do pracy w ciągu 2 tygodni.

Ablacja laserowa, ablacja z użyciem częstotliwości radiowych (RF)

Laserowe usuwanie żylaków

Zabiegi z użyciem lasera operacyjnego oraz zabiegi z użyciem ablacji częstotliwości radiowych są zbliżone do siebie, zarówno pod względem sposobu przeprowadzenia zabiegu, jak i rezultatów pooperacyjnych. W obu metodach termiczne oddziaływanie na ścianę żyły od środka żyły powoduje jej zamknięcie. Zabiegi wykonywane tymi metodami przeprowadza sie pod kontrolą ultrasonografii w celu dokładnego pozycjonowania elementu przeprowadzającego ablację, czyli, albo włókna światłowodu w przypadku lasera, albo anteny aplikatora RF. Podczas zabiegów laserowych i RF zazwyczaj wykonuje sie mniejszą ilość nacięć. Z reguły podczas usuwania żyły odpiszczelowej nie ma potrzeby wykonywania nacięcia w pachwinie, jak to ma miejsce w chirurgii klasycznej. Zazwyczaj chorzy operowani tymi metodami szybciej uzyskują pełną sprawność fizyczną.

Nie wszyscy chorzy jednak mogą być operowani tą metodą. Bardzo szerokie pnie żylne lub pnie żylne o bardzo krętym przebiegu uniemożliwiaja przeprowadzenie przez nie włókna światłowodu lub aplikatora RF. Tacy chorzy odniosą większą korzyść z operacji klasycznej, podobnie jak część chorych reoperowanych, czyli takich, u których w przeszłości wykonywano juz zabiegi operacyjne żylaków.

Operacje żylaków z użyciem kleju tkankowego

Operacje z użyciem kleju tkankowego to nowość ostatnich lat. Natychmiastowy efekt zamnięcia żyły uzyskuje się przez podanie kleju do światła pnia żylnego. Po zabiegu nie ma potrzeby stosowania ani bandaży ani pończoch przeciwżylakowych. Klej podaje się przez specjalnie skonstruowany cewnik naczyniowy na calej długości naczynia. Procedura operacji żylaków z użyciem kleju jest obecnie kilkukrotnie droższa niż operacje innymi metodami.